Adres
Zabrze, ul. Cisowa 7d

E-mail
sekretariat@mak-dom.pl

Telefon
32 278 24 27

Godziny otwarcia
pn-pt: 7-15

Aktualności

20.12.2023 - SKRÓCONY CZAS PRACY BIURA

W DNIU 20.12.2023 BIURA SPÓŁKI MAK-DOM BĘDĄ CZYNNE DO GODZINY 12:30. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

WSZELKIE AWARIE MOŻNA ZGŁASZAĆ POD NUMEREM TELEFONU POGOTOWIA AWARYJNEGO - 032-278-24-27.

Uwaga - zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dnia 8 marca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego została opublikowana uchwała nr LXIII/883/23 Rady Miasta Zabrze z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki opłaty za pojemniki lub worek o określonej pojemności, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.

W związku z powyższym, od 1 kwietnia 2023 r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy wynosi 33,00 zł/miesiąc/od mieszkańca.

Ustala się stawkę opłaty podwyższonej, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny w wysokości 66,00 zł/miesiąc/mieszkańca.

 

Więcej informacji na stronie UM Zabrze: https://miastozabrze.pl/dla-mieszkancow/odpady-komunalne/oplaty/

Co oznaczają cyfry na termostacie kaloryfera?

Warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają poszczególne cyfry ba termostacie i jak zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach bez przepłacania.

Poziom 0 lub śnieżynka

W większości kaloryferów na pokrętle termostatycznym znajdziemy cyfrę 0 lub znaczek śnieżynki. Nie oznacza to jednak całkowitego zakręcenia zaworu, ponieważ jeżeli głowica będzie miała dostarczaną ciepłą wodę, to nie dopuści do zamarznięcia wody w grzejniku. W zależności od poszczególnych producentów, termostat będzie utrzymywał temperaturę od 6 do 8 stopni w danym pomieszczeniu. Najlepiej stosować go w piwnicy.

Poziom 1

Ten poziom zaleca się stosować np. na klatce schodowej lub w garażu. Temperatura tego poziomu to ok. 12-13 stopni Celsjusza.

Poziom 2

Pomiędzy poziomem 1 i 2 często możemy znaleźć jeszcze jedną kreskę. Zaleca się ją stosować we wszystkich pomieszczeniach rekreacyjnych, z których nie korzystamy nocą. Poziom 2 natomiast oscyluje w granicach 15-16 stopni i najlepiej stosować go nocą w pomieszczeniach, z których wówczas korzystamy, czyli w sypialni.

Poziom 3

Jest to nastawa podstawowa. Poziom 3 zapewnia utrzymanie temperatury w okolicach 18-20 stopni Celsjusza. Jest on optymalny dla pomieszczeń takich, jak salon, kuchnia, jadalnia i korytarz.

Poziom 4

Między poziomem 3 i 4 zaleca się ustawiać temperaturę w pokojach dziecięcych lub gabinetach - utrzyma ciepło w okolicach 22 stopni Celsjusza. Poziom 4 zaleca się do stosowania w łazienkach. Utrzyma on temperaturę w okolicach 22-24 stopni.

Poziom 5

Stosowania najwyższego poziomu nie zaleca się włączać bez wyraźnej potrzeby. Utrzyma on temperaturę w granicach 25-28 stopni Celsjusza. Poziom ten stosowany jest zwyczajowo na pływalniach. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że rozkręcenie kaloryferów na maksymalny poziom wcale nie przyspieszy ogrzania pomieszczenia. Zrobi się tylko sucho, gorąco i nieekonomicznie.

Prawidłowe ustawienie termostatu to nie tylko komfort, ale i oszczędność.

2022 - Obowiązek montażu podzielników ciepła

Szanowni Państwo

W dniu 24 grudnia 2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

W §5 ww. rozporządzenia wprowadzono zasadę wyposażenia instalacji centralnego ogrzewania w podzielniki kosztów wyposażone w funkcję zdalnego odczytu w przypadku spełnienia przez instalację wskazanych w tym przepisie warunków m.in. gdy analiza techniczna wykaże, że występuje techniczna możliwość zastosowania podzielników kosztów ogrzewania, oraz gdy analiza ekonomiczna przeprowadzona dla okresu pięcioletniego wykaże, że projektowana oszczędność energii w wyniku zastosowania podzielników kosztów ogrzewania jest wyższa niż koszt zakupu, montażu i eksploatacji tych urządzeń. Nadto zgodnie z §135 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w budynkach wielolokalowych winny być zamontowane co do zasady urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

Nadto zgodnie z art. 56 ust 1 pkt 6a) ustawy Prawo energetyczne [karze podlega kto] będąc właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego, o którym mowa w art. 45a ust. 6, narusza obowiązek wyposażenia lokali budynku wielolokalowego w przyrządy pomiarowe lub urządzenia umożliwiające rozliczanie kosztów ciepła według zużycia kosztów ogrzewania oraz zużycia ciepłej wody w takich lokalach budynku wielolokalowego lub nie stosuje rozliczania kosztów według zużycia albo odmawia wypełnienia obowiązków informacyjnych, o których mowa w art. 45a ust. 4a i art. 45c, lub pobiera opłaty za wypełnienie tych obowiązków informacyjnych Jednocześnie właściciel lub zarządca budynku dostosowuje regulamin rozliczeń w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia,.

Mając powyższe na uwadze, należy z ostrożności przyjąć, że w aktualnym stanie prawnym istnieje co do zasady obowiązek montażu podzielników kosztów w budynkach wielolokalowych, w sytuacjach prawem przewidzianych, niezależnie od faktu czy będą one następnie wykorzystywane na potrzeby rozliczeń, czy też zastosowanie znajdzie ustalona w stosownym regulaminie metoda zamienna. Jakkolwiek właściciele nieruchomości wspólnej dysponują swobodnie swoim prawem to następuje to do granic przepisów prawa powszechnie obowiązującego i wynikających z nich obowiązków. Konieczność wyposażenia nieruchomości w podzielniki, stanowi przy tym wydatek obciążający ostatecznie właścicieli lokali jako współwłaścicieli nieruchomości wspólnych w rozumieniu ustawy o własności lokali. Tym samym, celem realizacji obowiązku ustawowego winny zostać na poszczególnych nieruchomościach wspólnych podjęte uchwały stanowiące podstawę wykonania niezbędnych prac oraz określenie sposobu ich finansowania. Niewypełnienie powyższego obowiązku, jak również stosowanie zamiennej metody rozliczania kosztów ogrzewania bez możliwości stosowania rozliczeń na podstawie podzielników kosztów może być podstawą przyszłej odpowiedzialności właścicieli zgodnie z art. 56 ustawy – Prawo energetyczne.